facebook ads

#2 Facebookowe Q&A – jak targetować fanów konkurencji?

Czas czytania: 7 min.

Zapraszam Cię do przeczytania drugiego odcinka socialowego Q&A! Jak zawsze odpowiadam na najciekawsze pytania na temat Facebooka i jego systemu reklamowego.

Pytania zebrałam z facebookowej grupy Tygrysy Socialu oraz grupy Facebook Ad Buyers.

Nie masz czasu na czytanie? Posłuchaj wersji audio!

Subskrybuj ten podcast:
Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify

 

Jak targetować w reklamach fanów konkurencji?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Najlepszym sposobem na targetowanie takich osób jest … nie targetowanie ich ;). Warto dowiedzieć się, jakie zainteresowania posiadają twoi potencjalni odbiorcy i w ten sposób tworzyć grupy odbiorców reklam.

Dodatkowo możesz pokusić się o tworzenie grup podobnych odbiorców, na podstawie twoich fanów, aktywnych na fanpage, czy odwiedzających stronę www.

Jakiś czas temu napisałam kompleksowy poradnik wyjaśniający, jak bardzo dokładnie targetować odbiorców w reklamach Facebook Ads. Zachęcam cię do przeczytania, jeżeli chcesz poznać kilka ciekawych sposobów na dotarcie do klientów.

 

Czy wyłączać kiepsko konwertujące grupy reklam w trakcie trwania reklam z budżetem kampanii?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Nie powinieneś tego robić. Zgodnie z najpopularniejszym w Facebook Ads modelem atrybucji, czyli kliknięcie po 1 dni a wyświetlenie po 7, algorytm może zaliczyć zakup nawet do 7 dni po obejrzeniu reklamy.

Jak wspomniałam w poprzednim odcinku Q&A, pamiętaj, że złym pomysłem jest patrzenie na swoje reklamy w perspektywie jednodniowej, a nawet kilkudniowej. Poczekaj minimum tydzień i dopiero wysnuwaj wnioski.

 

Czy jeśli zapłacę za reklamę na polubienia fanpage i jeden lajk mnie kosztuje X zł to jest to dużo czy mało

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Nie istnieje coś takiego jak średnia cena za polubienie z jednego prostego powodu. Każdy fanpage jest inny i skierowany jest do innych ludzi.

Oznacza to, że np. fanpage lifestyle’owy bardzo łatwo nakłoni potencjalnego odbiorcę do kliknięcia w reklamę “lubię to”, natomiast specjalistyczny fanpage na temat sztucznej inteligencji będzie mieć z tym większy problem.

Ludzi zainteresowanych lifestylem jest po prostu dużo więcej, więc łatwiej trafić na chętnego do poznania marki.

Jeżeli więc chciałbyś obliczyć sztuczną średnią z takich dwóch przykładów, to finalna liczba nie dość, że nic by ci nie powiedziała (nie będzie bliska ani jednemu ani drugiemu opisywanemu przypadkowi), to jeszcze wprowadzi cię w duży błąd.

Przykładowo, koszt/polubienie fanpage z branży lifestyle wynosi średnio 0,20 zł. Natomiast polubienie fanpage z branży IT kosztuje już 7 zł.
Średnia wynosi więc 3,60 zł.

Posiadając łatwy do lajkowania fanpage dojdziesz do wniosku, że koszt/polubienie wynoszący 3-4 zł to całkiem ok, podczas gdy tak naprawdę przepalasz sporo pieniędzy.

 

Zniknął mi przycisk ponowienia płatności na koncie reklamowym Facebook Ads! Co robić?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Jest to bug, który pojawia się na niektórych kontach reklamowych. Rozwiązać problem możesz na 2 sposoby:

  • spróbuj dokonać płatności przez aplikację mobilną
  • usuń i dodaj ponownie kartę (lub dodaj nową)

Jeżeli Facebook automatycznie nie ściągnie płatności z karty, to sprawdź czy na pewno masz na niej środki lub zniesione limity dzienne/miesięczne.

Jeśli w dalszym ciągu nie udało ci się zapłacić, poczekaj kilka dni i spróbuj ponownie lub napisz do supportu. Możesz to zrobić poprzez tę stronę.

 

Czy należy przejmować się Wskaźnikiem jakości reklam?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Tego typu wskaźniki bazują na CTR, czyli wszystkich kliknięciach w obrębie reklamy. Ich jakość jest więc obarczona dużym marginesem błędu. Osobiście nigdy z nich nie korzystam i Tobie też nie polecam. Zdecydowanie lepiej skupić się na innych metrykach, jak np. CTR kliknięć linku, ROAS czy koszt zakupu.

Dowiedz się więcej o tym, co warto mierzyć i sprawdzać w moim artykule dotyczącym analizy reklam.

 

Czy ukrywanie lub usuwanie komentarzy pod reklamą wpływa na jej optymalizację?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Mówiąc krótko: nie.

Mikrokonwersje są bardzo kuszące dla początkujących marketerów. Nie posiadając dużego doświadczenia w reklamach może się wydawać, że dosłownie wszystko ma znaczenie. Na szczęście tak nie jest. Wszelkie działania, którym daleko do wzrostu zainteresowania reklamą nie mają wpływu na algorytmy.

Skup się na tym, co ma prawdziwe znaczenie w optymalizacji kampanii reklamowej, czyli copy, grafice, targetowaniu, CTA (treści na buttonach oraz w zachęta do działania w samym poście).

 

Czy da się udostępnić piksel Facebooka innemu Menedżerowi Firmy?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Tak – i jest to całkiem proste.

Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia firmowe – Źródła danych – Piksele.Następnie przypisz partnerów piksela i voila!
Więcej informacji jak to zrobisz znajdziesz w pomocy Facebooka.

 

Czy ustawienia targetowania postów organicznych coś dają?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

I tak i nie. Jeżeli w ten sposób chcesz w ten sposób zawęzić grupę odbiorców, aby była bardziej adekwatna, to niestety to ustawienie tak nie działa (w przeciwieństwie do targetowania w reklamach).

Nie ma więc w takim wypadku sensu obcinać sobie zasięgów.

Natomiast jeżeli posiadasz 1 profil, w którym co jakiś czas publikujesz sporo postów skierowanych do mieszkańców konkretnego obszaru, to takie targetowanie może mieć spory sens. W ten sposób bowiem osoby z góry niezainteresowane nie zobaczą treści i nie zdenerwują się, że “lata” im po tablicy coś nieadekwatnego :).

Czasem też niektóre firmy chcą ukryć przed innymi klientami ciekawą promocję dostępnym w jednym lokalu, aby uniknąć fali zawiedzionych komentarzy.

 

Czy można importować kategorie sklepowe do facebookowego sklepu?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Z tego co mi wiadomo, niestety nie.

Możesz natomiast przypisać źródło danych do sklepu Facebooka. Wystarczy, że wejdziesz w Menedżerze Firmy w Menedżer Sprzedaży a następnie klikniesz w utworzony katalog, który należy do konta handlowego.

Następnie kliknij w sekcję “Źródła danych” i dodaj produkty na podstawie zestawienia danych.

Dzięki temu produkty będą automatycznie zaciągać ci się z pliku XML – to ogromne ułatwienie, w porównaniu do ręcznego dodawania produktów.

Kolekcje natomiast musisz już tworzyć ręcznie.

 

Jakie wideo publikować na Facebooku? Krótkie czy dłuższe?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

To zależy tylko i wyłącznie od twojej grupy odbiorców oraz jakości samego wideo. Nudny jak flaki z olejem film nie zostanie obejrzany do końca nawet, jeżeli trwa 20 sekund. Natomiast bardzo ciekawy, zabawny albo edukujący materiał może przyciągnąć uwagę na długie minuty.

Algorytm Facebooka zwraca dużą uwagę na czas uwagi odbiorcy treści. Im dłuższy, tym lepiej.

Dlatego też warto postarać się, by stworzyć ciekawy film, trwający więcej niż 1-2 minuty.

Unikaj stosowania gifów. Trwają zwykle maksymalnie 5 sekund i Facebook specjalnie obcina ich zasięg, uważając (słusznie!), że są spamem.

Pamiętaj, że musi być dopasowany do twojej grupy odbiorców, bo to ich ma zaciekawić.

 

Czy aktywność pod postem reklamowym ma wpływ na koszt kampanii?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Pośredni – tak.

Im więcej reakcji w rodzaju łapek w górę, komentarzy czy udostępnień, tym większy tzw. społeczny dowód słuszności. Zastanów się,czy chętniej sprawdzisz ofertę, pod którą znajduje się tysiące reakcji i setki komentarzy, czy post z zerową aktywnością?

Im chętniej odbiorcy klikają w reklamę, tym rośnie jej CTR (współczynnik kliknięć) a więc i wynik jakości reklamy. To bardzo wyraźny sygnał dla Facebooka, że kreacja jest odpowiednia i atrakcyjna dla danej grupy odbiorców. Może więc zdecydować, że w aukcji, to właśnie twoja reklama częściej i taniej pojawi się na tablicy potencjalnych klientów.

Natomiast nie istnieje bezpośredni wpływ aktywności na koszt reklam.

 

Jaki cel reklamy wybrać przy promowaniu webinaru?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Webinary to wydarzenia, o których ludzie na ogół po prostu zapominają. Aby ułatwić im dotarcie pod odpowiedni link we właściwym czasie, utwórz wydarzenie, na które odbiorcy mogą się zapisywać.

Następnie w Menedżerze reklam zrób kampanię z celem Aktywność. Na poziomie zestawu reklam wybierz Reklamę jako lokalizację konwersji oraz Reakcje na wydarzenie jako typ aktywności.

Jeżeli kierujesz chętnych na stronę www, możesz pokusić się o wybranie celu “Kontakty”, o ile posiadasz już sporą liczbę osób, które zapisały się na webinar. Wtedy jako konwersję wybierz konkretne zdarzenie – w tym wypadku kliknięcie w “Zapisuję się” lub inny button zapisu na stronie.

 

Czy warto targetować szeroko, bo koszt dotarcia do odbiorców jest tańszy?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

To zależy. Jeżeli dysponujesz dużym budżetem lub zależy ci na jak największym pokryciu rynku, to duże grupy odbiorców (w Polsce powyżej 1 mln) pomogą ci wydać dostępny budżet.

Natomiast w przypadku, gdy celujesz w jak największą liczbę konwersji (zakup w sklepie, rejestracja, pozyskanie maila itp.), to zazwyczaj lepiej sprawdzają się węższe grupy odbiorców. Osobiście zawsze, gdy mam ku temu odpowiedni budżet (tj. minimum 60 zł dziennie per kampania) testuję kilka zestawów reklam, różniących się targetowaniem. W jednym z nich testuję szeroką grupę odbiorców, w której wykluczam grupy remarketingowe.

Facebookowi zależy na jak najtańszym dotarciu do odbiorców, co nie zawsze oznacza, że właściwie dobierze osoby skłonne do dokonania konwersji. Warto więc mu w tym pomóc i tworzyć grupy niestandardowych odbiorców oraz grupy podobnych odbiorców, które następnie targetujemy w reklamach.

 

Ile maksymalnie grup reklam powinno się znajdować w jednej kampanii?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Nie ma zasady, której w tym przypadku należałoby się trzymać. Maksymalna liczba grup reklam zależy od wielkości twojego budżetu oraz “zdolności” grupy reklam do pozyskania konwersji.

Jeżeli posiadasz budżet 200 zł na kampanię i chcesz utworzyć 20 grup reklam, to raczej wątpliwe, że za cenę średnio 10 zł/grupę reklam pozyskasz 50 konwersji potrzebnych do optymalizacji kampanii.

Najbezpieczniej jest więc szacować minimum 20-60 zł/grupę reklam.
Przy budżecie 100 zł na kampanię oznacza to maks 2-5 grup reklam.

 

W jaki sposób przebiega faza uczenia się w reklamach z budżetem kampanii?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Tak samo, jak w przypadku budżetu zestawu reklam, tj. powinieneś uzyskać minimum 50 konwersji z każdego zestawu reklam, aby zestawy mogły być odpowiednio zoptymalizowane.

 

 

 


Nie znalazłeś odpowiedzi na trapiące cię pytanie? Sprawdź pozostałe odcinki mojego Q&A:

 

Lub przeczytaj moje poradniki o Facebook Ads:

 

I poradniki dotyczące Instagrama:

 

Możesz również napisać do mnie maila na adres [email protected], w temacie wiadomości wpisując „pytanie do Q&A” 🙂


 

 

Pomogłam? Oceń ten artykuł!

Sprawdź swoją wiedzę w teście Facebook Ads!

Test poziomujący składa się z 3 etapów. Każdy zawiera 5 pytań na danym poziomie. Na końcu testu zostaniesz przekierowany/a do spersonalizowanej platformy edukacyjnej :).

Trwa wczytywanie
Spis treści
Darmowa Szkoła Reklamy

W 100% darmowa, 7-dniowa Szkoła Reklamy poprowadzi Cię krok po kroku od tworzenia konta firmowego aż do tworzenia reklam!

Powiązane artykuły

Ogarnij Facebook Ads od A do Z:

Artykuły

darmowe i płatne, znajdujące się w Ads Hubie.

Kurs wideo

ponad 8h uporządkowanej, aktualnej wiedzy o Meta Ads.

Podręcznik do reklam

ponad 600 stron zaawansowanej, praktycznej i aktualnej wiedzy o Meta Ads.

Kurs skalowania reklam

1,5h szkolenia o zaawansowanych taktykach skalowania Meta Ads.

Możesz także wejść nieco wolniej w naukę, dołączając do darmowej 7-Dniowej Szkoły Reklamy.