fbpx

12 pomysłów na bardzo dokładne targetowanie w Facebook i Google Ads

28 lutego 2019

Czas czytania: 8 min.

Niewielu marketerów korzysta z ogromnych możliwości targetowania w Google Ads oraz Facebook Ads. Większość posiłkuje się podstawowymi opcjami, takimi jak grupy ostatnich odwiedzających stronę www, czy aktywni na naszym fanpage. W tym tekście pokażę Ci, że można inaczej. Dzięki precyzyjnemu targetowaniu twoich przyszłych (lub obecnych) klientów nie tylko zwiększysz współczynnik kliknięć reklamy, ale przede wszystkim znacząco obniżysz koszt konwersji.
Do dzieła!

 

 

 

Dokładne Targetowanie w Facebook i Google Ads – Poradnik

 

 

1. Zaangażowani odwiedzający

Twoją stronę nie zawsze odwiedzają osoby naprawdę zainteresowane produktem. Może się tak zdarzyć, że twoja reklama zostanie kliknięta przypadkowo, reklamowany produkt akurat nie spodoba się odbiorcy albo po prostu ktoś jeszcze nie jest gotowy do bliższego poznania twojej marki.

Jak oddzielić ziarno od plew? Facebook Ads oraz Google Ads oferują proste i szybkie sposoby na wyłuskanie z odwiedzających stronę tych najbardziej wartościowych dla Ciebie.

Oto kilka przykładów:

 • czas na stronie
  Możesz targetować osoby, które spędziły określony czas na stronie. W Google Ads możesz zaimportować odpowiedni segment z Google Analytics lub utworzyć nowy tag remarketingowy.

W Facebook Ads jest to procent najaktywniejszych użytkowników lub niestandardowa konwersja, która naliczy się, gdy na stronie użytkownik spełni zdarzenie określone wcześniej w Google Analytics.

 • liczba odwiedzonych stron w danym przedziale czasowym

W Facebook Ads ta opcja jest ukryta w Niestandardowych grupach odbiorców, w opcji wyboru konkretnego adresu URL. W Google Ads po raz kolejny używamy opcji importu konkretnego segmentu z Google Analytics lub narzędzia Zarządzanie odbiorcami.

 • liczba odwiedzin (sesji) w danym przedziale czasowym

Niestety ta opcja dostępna jest tylko w Google Ads, za pomocą segmentów z Google Analytics. Możesz obejść ograniczenia Facebook Ads, tworząc niestandardową konwersję, podobnie jak w przypadku pierwszego podpunktu.

 

 

2. Mikrokonwersje – czyli już prawie klienci

Działania wykonane na stronie możesz bardzo precyzyjnie mierzyć, jeśli utworzysz odpowiednie eventy w Google Analytics (za pomocą Google Tag Managera).

Następnie, poprzez konwersje niestandardowe stargetujesz konwerujące osoby w Facebook Ads.

 • Odnotować możesz m.in:
 • zapisy do newslettera
 • wysłanie formularza
 • kliknięcia w banery promocyjne
 • kliknięcia w dowolne buttony na stronie
 • dotarcie odpowiednio głęboko na stronie (scrollowanie do określonego procentu strony)

 

 

3. Kupujący i inni konwertujący w skali makro

Targetowanie osób, które skonwertowały to jeden z najpopularniejszych sposobów na prosty retargeting. Możesz sobie utrudnić to zadanie, poprzez zawężenie liczby kupujących tylko do tych, którzy odwiedzili konkretne podstrony twojego serwisu.

W Facebook Ads użyj zawężania w Niestandardowych grupach odbiorców, natomiast w Google Ads zaimportuj segment z Google Analytics.

 

 

4. Odwiedzający landing lub konkretną stronę www

Do dokładnego targetowania potrzebujesz dokładnych danych.

Zanim przekierujesz odbiorcę na konkretną stronę internetową, musisz zastanowić się, czy chcesz aby landing odwiedzała tylko starannie wyselekcjonowana grupa, czy każdy, kto kliknie w odpowiedni link na stronie. W tym pierwszym przypadku potrzebujesz unikalnego adresu URL landing page, który dostępny będzie wyłącznie poprzez twoją reklamę.

Możesz zrobić to na dwa sposoby: bardziej tradycyjny lub znacznie prostszy, ale dość nietypowy.

Sposób tradycyjny: zduplikuj istniejący landing page (lub stworzyć unikatowy specjalnie na potrzeby danej kampanii) i nadaj mu inny adres URL.

Sposób nietypowy: przekieruj odbiorców reklamy na stronę, której URL ma doczepiony znacznik UTM.

Oba sposoby mają takie samo zastosowanie w reklamach remarketingowych: wybieramy unikatową część adresu URL i w ten sposób docieramy do osób, które kliknęły tę konkretną reklamę. W pierwszym przypadku będzie to unikalna część adresu URL,a w drugim jeden z elementów znacznika UTM, np. “campaign”.

 

 

5. Odwiedzający z konkretnych urządzeń

Sprzedajesz oprogramowanie pod system Windows? A może chcesz dotrzeć do osób, które w danym momencie znajdują się blisko twojej firmy? Targetowanie po urządzeniu pomoże Ci dotrzeć do osób, które korzystają z konkretnego typu sprzętu: komputera, smartfona lub tabletu. Facebook umożliwia nawet tak bardzo dokładne targetowanie, jak konkretny model urządzenia, np. iPhone X. Odpowiednie opcje znajdziesz w Zainteresowaniach, w momencie tworzenia nowej grupy reklam. W Google Ads posłuż się stworzonym wcześniej segmentem w Google Analytics.

 

Ten rodzaj targetowania możesz wykorzystać do spersonalizowania przekazu, np. poprzez rozszerzenia “tylko połączenie” w Google Ads lub wybór tylko mobilnych typów umiejscowień w Facebook Ads.

 • Poniżej znajdziesz kilka innych przykładów wykorzystania tego sposobu targetowania:
 • Urządzenia Apple – reklama serwisu informacyjnego opisującego tylko urządzenia tej firmy
 • Tylko komputery – zachęta do odwiedzin designerskiej strony z wieloma animacjami i “ficzerami”
 • Osoby korzystające z najnowszego sprzętu – reklama produktów premium
 • Konkretna lokalizacja + ruch z mobile – osoby, które w danej chwili znajdują się nawet zaledwie 1 km od lokalizacji twojego sklepu/restauracji/zakładu
 • Konkretny model przeglądarki – reklama nowego rozszerzenia lub apki dostępnej np. poprzez sklep Chrome

 

 

6. Ścisłe zainteresowania

 

Zawężanie zainteresowań może się przydać, kiedy chcesz dotrzeć do grupy odbiorców, która posiada kilka cech charakterystycznych, na przykład:

 • Rodzice + zdrowy styl życia + wegetariańskie jedzenie
 • Wykształcenie wyższe + zainteresowanie Biznes + zainteresowanie Informatyka = managerowie/właściciele firm software’owych

 

W Facebook Ads skorzystaj z zainteresowań i możliwości ich zawężania.

W Google Ads zawężasz poprzez wybór konkretnej grupy odbiorców oraz dołączenie kolejnego sposobu umiejscowienia, np. po miejscach docelowych, słowach kluczowych lub tematach.

Możesz również pokusić się o bardziej zaawansowaną opcję – tworzysz w Google Analytics segment osób, które wyświetliły konkretne strony internetowe a następnie zawężasz tę grupę odbiorców o tematy/umiejscowienia/słowa.

Takie rozwiązanie jednak może być nieskuteczne, jeśli nieprawidłowo wyestymujesz, jak zachowuje się na twojej stronie grupa odbiorców, do której chcesz dotrzeć.

 

 

7. Osoby, które zobaczyły konkretnych kilka stron i nie skonwertowały

Ten sposób może być szczególnie przydatny, jeśli twój produkt posiada kilka wersji do wyboru. Mogą się one różnić kolorem, technikaliami, wzorem, rozmiarem itp. Potencjalny klient może nie wiedzieć, który produkt wybrać i z tego powodu porzuca koszyk lub po prostu wychodzi z witryny.

Dzięki targetowaniu po konkretnych kilku stronach oraz wykluczeniu konwersji zakupu możesz dotrzeć do nich z poradnikiem lub z zachęceniem do kontaktu z supportem, który pomoże wybrać odpowiedni model.

W Google Ads w zakładce Grupy odbiorców wybierasz odpowiednie URL, które odwiedza potencjalny klient i tworzysz w ten sposób grupę odbiorców. Następnie, po utworzeniu reklamy z tą grupą, wchodzisz w zakładkę Odbiorcy w grupie reklam i wykluczasz kupujących (oczywiście wcześniej musisz mieć stworzoną taką grupę odbiorców).

W Facebook Ads tworzysz takie targetowanie dzięki Niestandardowym grupom odbiorców.

 

 

8. Podobni odbiorcy + zainteresowania

Funkcja tworzenia podobnych odbiorców w Google Ads i Facebook Ads to świetne narzędzie dotarcia do nowych potencjalnych klientów.

Nie musisz zastanawiać się, czym interesują się twoi odbiorcy – algorytmy same dotrą do osób podobnych do tych, którzy skonwertowali na twojej stronie lub byli na niej aktywni. Grupy podobnych odbiorców warto łączyć z konkretnymi zainteresowaniami, jeśli obawiasz się, że jest zbyt szeroka.

W Facebook Ads zawężasz w momencie tworzenia nowej grupy reklam.

W Google Ads niestety nie mamy takiej możliwości – podobnych odbiorców (którzy tworzą się automatycznie po utworzeniu grupy odbiorców) możesz zawęzić jedynie poprzez dodanie konkretnych stron w Umiejscowieniach, słów kluczowych w Słowa kluczowe lub tematów stron w zakładce Tematy.

 

 

9. Ekspaci

Uruchamiasz kampanię promocyjną dla biura podróży? A może prowadzisz mały sklepik z polską żywnością?
Osoby, które obecnie mieszkają za granicą, ale często wracają do rodzinnego kraju to świetny target dla tego typu usług. Dzięki wyboru Ekspatów możesz dotrzeć do osób, które są ekspatami z różnych krajów świata.
Jeśli na przykład zależy Ci na osobach, które obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii, a kiedyś mieszkały w Polsce, to wystarczy, że zaczniesz targetować osoby z Wielkiej Brytanii, zawężając w targetowaniu do grupy “Mieszkali w Polsce”.

W przypadku osób, które celują w studentów i innych obcokrajowców mieszkających w naszym kraju możesz postąpić analogicznie. Wybierasz targetowanie na Polskę, a następnie wyszukujesz ekspatów z interesującego Cię kraju.

W przypadku Google Ads takie osoby również można znaleźć, ale jest to znacznie trudniejsze i mniej precyzyjne. W opcjach lokalizacji możesz wybrać interesujący Cię kraj zamieszkania takiej osoby, a w opcjach języka określasz, jaki język wyszukiwarki ma ustawiony.

Inną opcją jest stary dobry research – znajdź strony, które odwiedzają obcokrajowcy mieszkający w danym kraju (np. strony rosyjskojęzyczne) i ustaw targetowanie reklam na te konkretne umiejscowienia plus lokalizację na kraj, w którym dana osoba obecnie mieszka

 

 

10. Osoby przeglądające tanie/drogie produkty

Jeżeli w ramach swoich usług lub sklepu internetowego oferujesz produkty w różnym przedziale cenowym może zależeć Ci na segmentacji odwiedzających pod kątem zainteresowania drogimi lub tanimi produktami.
W przypadku usług odnalezienie takich osób jest bardzo proste – wystarczy targetować osoby, które odwiedziły konkretną zakładkę strony. Posiadacze sklepów internetowych nie mogą posiłkować się takim rozwiązaniem, dlatego zarówno Facebook, jak i Google umożliwiają stworzenie osobnych podgrup produktów. W pierwszej kolejności musisz stworzyć odpowiedni plik danych, który zaimportujesz do Facebook Ads lub/i Google Ads.

W przypadku Facebook Ads kolejnym krokiem, który musisz wykonać, to utworzenie zestawu produktów. W opcjach kreacji masz do wyboru właściwość “cena”. Voila – zestaw drogich/tanich produktów utworzony! Teraz możesz reklamować go tylko do osób zainteresowanych produktami w konkretnym przedziale cenowym. Jeżeli zależy Ci na promocji produktów w obrębie konkretnej kategorii, to zawęź produkty do tej kategorii.

W Google Ads segmentacja jest nieco trudniejsza. Po pierwsze, musisz wejść na swoje konto Merchant Center i tam wybrać konkretny plik danych. Następnie stwórz nową regułę, która wyciągnie odpowiednie dane z twojego pliku. W momencie tworzenia reklamy wybierz plik danych oraz utworzoną regułę.

 

 

11. Osoby wydające dużo/mało

 

W przypadku Google Ads potrzebujemy stworzyć segment w Google Analytics, który zawiera interesujący nas Przychód na usera. Pamiętaj, że ta funkcja jest dostępna tylko, jeśli masz poprawnie skonfigurowane Rozszerzone e-commerce.

Facebook Ads również oferuje opcję targetowania po kwocie zamówienia i możesz do niej znacznie łatwiej dotrzeć. Wystarczy, że stworzysz grupę niestandardowych odbiorców opartą o zdarzenie Zakup i zawęzisz ją do osób, które wykonały zamówienia na interesującą Cię kwotę.

Innym rozwiązaniem może być użycie pliku danych z adresami e-mail osób, które złożyły u Ciebie zamówienia na największe kwoty. Taka grupa może być bardzo mała (ale nie powinna być mniejsza niż 100 osób), gdyż z niej możesz stworzyć grupę podobnych odbiorców.

 

 

12. Porada bonusowa – umiejętne wykluczanie

Dokładne targetowanie poza poznaniem grupy potencjalnych klientów powinno zawierać również sporo wykluczeń, które możesz stosować zarówno w Facebook Ads, jak i Google Ads.
Poniżej znajdziesz kilka praktycznych przykładów, kiedy wykluczenia mogą się przydać:

 • Akcja promocyjna trwająca dłużej niż 4-5 dni
  Jeżeli uruchamiasz kampanię, która trwa tydzień i więcej, możesz pokusić się o wykluczenie osób, które kupiły w przeciągu ostatnich 2-3 dni. W ten sposób nie będziesz docierać z przekazem do osób, które najprawdopodobniej już skorzystały w promocji.

Oczywiście wykluczenie musisz dodać tyle samo dni po starcie kampanii, czyli w tym przypadku 2-3 dni. Nie powinieneś dodawać wykluczeń kilka dni przed końcem akcji promocyjnej – Facebook/Google nie zdąży zoptymalizować takiej reklamy, więc twoja ręczna optymalizacja może wtedy nie zadziałać, a wręcz pogorszyć wynik reklamy.

 • Zapis do newslettera
  W przypadku reklam Lead Ads, które prowadzisz w Menedżerze Reklam Facebooka, ważną rzeczą o której powinieneś pamiętać jest wykluczenie adresów e-mail osób, które już zapisały się do newslettera.

 

Owszem, jeśli te osoby zapisały się poprzez formularz facebookowy, to nie ma czego się obawiać, ale najczęściej taka opcja znajduje się również na Twojej stronie. Facebook nie ma dostępu do tych danych, stąd na wszelki wypadek warto stworzyć plik z adresami i wgrać go jako niestandardową grupę odbiorców.
Dokładna analityka reklamy
Jeśli koniecznie chcesz dowiedzieć się, która grupa odbiorców reaguje najlepiej na twoją reklamę, stosuj wzajemnie wykluczanie grup. Przykładowo, tworzysz w ramach kampanii 2 grupy reklam. W pierwszej targetujesz fanów, a w drugiej osoby kupujące w twoim sklepie.

Aby dowiedzieć się na 100%, która grupa lepiej performuje, wyklucz z grupy fanów osoby kupujące w sklepie i vice versa. Facebook co prawda nie kanibalizuje reklam, ale może uznać, że akurat tamta druga grupa reklam jest bardziej atrakcyjna.

Z dużym prawdopodobieństwem w tym przypadku fani twojej strony mogą być kupującymi i odwrotnie.

Jeżeli nie ma szans na nakładanie się grup, to oczywiście nie musisz stosować wykluczeń.
W Google Ads niestety nie jest tak różowo – Twoje reklamy mogą ze sobą konkurować, jeżeli grupy odbiorców się pokrywają, więc w przypadku tej platformy obowiązkowo stosuj wykluczenia.

 

Podsumowanie

Przed utworzeniem każdej kampanii reklamowej przede wszystkim zastanów się, co w tym konkretnym momencie myśli i czuje twój potencjalny klient.

Jeżeli porzucił koszyk, to dlaczego? Jak możesz go nakłonić do dokonania zakupu? Czy posiadasz inną akcję, którą możesz połączyć z jego zakupem? Dopiero, gdy zbierzesz dane dotyczące twojego targetu, możesz wybrać sposób, w jaki oddzielisz idealnego klienta od pozostałych odbiorców.

Część technik może wydawać Ci się bardzo skomplikowana, ale warto je wypróbować i testować. Dzięki dokładnemu targetowaniu zwiększysz trafność swoich reklam i bardziej skutecznie zachęcisz klientów do dokonania konwersji. Czas poświęcony na analizę odpłaci ci się niższym kosztem konwersji i wyższym ROI.Bibliografia

Ten tekst powstał na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia oraz 10 rzetelnych źródeł, z których najważniejsze (i najciekawsze) to:

https://www.google.pl/amp/s/www.searchenginejournal.com/advanced-adwords-audience-targeting-tactics/232711/amp/
https://www.google.pl/amp/s/neilpatel.com/blog/facebook-ads-targeting/amp/
https://connectio.io/25-facebook-ads-targeting-ideas/
https://adespresso.com/guides/facebook-ads-optimization/targeting/
https://mwmstudioz.com/facebook-ad-targeting-techniques/
https://www.wordstream.com/blog/ws/2015/01/28/facebook-ad-targetingOcena artykułu:
[Głosów:0    Średnia:0/5]Dodaj komentarzme

O mnie

Cześć, jestem Natalia!

Od kilku lat zajmuję się szeroko rozumianym marketingiem. Chętnie poprowadzę dla Ciebie reklamy na Facebooku - specjalizuję się w branży e-commerce :).

Możemy też współpracować dużo szerzej - napisz, czego potrzebujesz a na pewno razem stworzymy coś fajnego!

Pytania?

Skontaktuj się ze mną

Kontakt

Masz pytania, propozycje, prośby? :)

Pisz do mnie na mój adres email lub wypełnij formularz kontaktowy obok.

logo3-white-charzynska

Copyright 2018 charzynska.pl ©
All Rights Reserved