facebook ads

#1 Facebookowe Q&A, czyli najciekawsze pytania na grupach FB

Czas czytania: 8 min.

Facebookowe grupy pełne są ciekawych pytań, na które czasem trudno odpowiedzieć w kilku zdaniach komentarza. Pomyślałam więc, że w cyklicznych, cotygodniowych wpisach zbiorę te najciekawsze i na łamach bloga odpowiem bardziej szczegółowo na omawiane tematy.

Zapraszam Cię do pierwszego odcinka socialowego Q&A!
 

Nie masz czasu na czytanie? Posłuchaj wersji audio!

Subskrybuj ten podcast:
Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify

 

 

 

 

Pytania zebrałam z moich 2 ulubionych grup socialowych (Tygrysy Socialu, Arturjablonski.com) oraz jednej największej grupy (Social media), za którą osobiście nie przepadam ;), ale niektóre pytania padają tam tak często, że warto na nie odpowiedzieć.

 

 

Testy Facebook Ads

Jak odpowiedzieć klientowi, ile konwersji uzyskają reklamy na Facebooku, jeżeli do tej pory nie była uruchomiona ani jedna promocja?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

To bardzo złożony temat i można by mu poświęcić cały długi artykuł. Pisząc w mocno telegraficznym skrócie – to, jak reklamy będą performować w zależy od bardzo wielu czynników. Są nimi m.in:

 • siła marki klienta – jeżeli firma jest nowa i nikt o niej nie wie, to potrzeba znacznie więcej czasu na przekonanie klienta do zakupu
 • ruch na stronie – jeżeli sklep online, czy strona-wizytówka posiada bardzo niewielki lub zerowy ruch (np. mniej niż 1000 odwiedzin na miesiąc) to nie uda się stworzyć grup niestandardowych, a więc i grup podobnych odbiorców. Taka sytuacja ogromnie utrudnia kampanie z celujące w konwersje (zakup, rejestracja, zapytanie ofertowe itp.).
 • budżet – im mniejszy budżet, tym więcej czasu potrzeba, aby Facebook dopasował grupę odbiorców do celu kampanii reklamowej; mikrobudżet może również bardzo utrudniać wszelkie analizy wyników kampanii

 

Jak więc działać w sytuacji, gdy zakładamy nowy sklep/stronę i nikt nas nie zna?

 • posiłkuj się kampaniami rzucającymi ruch na stronę, czyli z celem Ruch. Dopiero po minimum kilku tygodniach uda (szybciej, jeżeli dysponujemy dużym budżetem) się uzbierać wystarczającą liczbę odbiorców, aby skorzystać z automatyki Facebooka przy tworzeniu grup odbiorców.
 • rozważ zbudowanie całej strategii rozpoznawalności marki – w jej skład mogą wchodzić zarówno posty organiczne, jak i kampanie płatne w rodzaju video, ciekawych grafik, artykułów na blogu firmowym itd.
 • bądź cierpliwy – pamiętaj, że zawsze masz do czynienia z żywymi ludźmi. Czy za każdym Twoim wejściem na stronę dokonujesz zakupu albo składasz zapytanie ofertowe? No właśnie.

 

Co zrobić, jeśli klienta nie satysfakcjonuje tak rozbudowana, ale jednak mało konkretna odpowiedź?

Możesz przytoczyć mu kilka case study ze swoich poprzednich działań u klienta operującego w tej samej branży, któremu zależało na osiągnięciu tego samego celu. Wystrzegaj się jak ognia pochwał w rodzaju “moje reklamy sklepu ogrodniczego osiągnęły 1000% ROI”, jeżeli rozmawiasz z przedstawicielem sklepu home decor. Inna branża, inni klienci, inne “gorące” sezony sprzedażowe.

Obiecując gruszki na wierzbie możesz nie dowieźć wyniku i przysporzyć sobie problemów z późniejszą płatnością faktury. Warto więc operować przybliżonymi danymi z tej samej branży oraz za każdym razem podkreślać, że to wszystko zależy.

 

 

Czy Facebook tnie zasięgi, gdy wrzucam więcej niż 4-5 postów dziennie?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Nie istnieje żaden jednoznaczny dowód na potwierdzenie tezy, że Facebook nie lubi dużej liczby postów. Pomyśl przez chwilę – dlaczego algorytm miałby karać fanpage za to, że publikuje treści? Przecież po to została stworzona ta platforma społecznościowa!

 

Spadek w zasięgach pojedynczych postów może zależeć od bardzo wielu czynników. Oto przykładowe i najczęstsze:

 • pora dnia – w godzinach 9-10 wiele osób jest w pracy i zwyczajnie nie przegląda Facebooka, Jeżeli opublikujesz post o godzinie 8, 12, czy 16, to bardzo możliwe, że uda Ci się dotrzeć do większej liczby osób. W tych porach dnia ludzie albo jedzą śniadanie czy obiad albo wychodzą z pracy. Pamiętaj jednak, że twoja konkurencja też o tym wie, więc zagęszczenie postów w godzinach szczytu może równie dobrze utrudnić dotarcie do odbiorców.
  jakość, a nie ilość – czy nie jest przypadkiem tak, że jakość twoich 5 postów dziennie rozmywa się przez ich ilość? Spróbuj publikować jak najlepszej jakości treści, bo bardzo możliwe, że jeden słaby post doprowadza do tego, że algorytm nie pokaże już danego dnia twoich treści konkretnej osobie.
 • grupa odbiorców – nie porównuj swojego fanpage do innych! To, że serwujecie posty o podobnej tematyce wcale nie oznacza, że wasi fani są tacy sami. Wystarczy, że inny fanpage ma bardziej lojalnych odbiorców, aby Facebook uznał treści za bardziej atrakcyjne od twoich.

 

 

Profesjonalne reklamy Facebook Ads

Czy puszczanie reklam na Facebooku ogranicza zasięgi postów organicznych?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj. Powyższa sugestia pojawiła się w komentarzu.

 

Nie, nie i jeszcze raz Nie. Facebook to narzędzie oparte na algorytmach. Działa więc w sposób logiczny i nakierowany na zysk. Jeżeli więc okazałoby się, że bez płacenia nie ma ruchu organicznego, to z platformy wyparowałoby miliony fanpage’y.

Tym samym Facebook stałby się o wiele mniej atrakcyjny dla odbiorców. Zmniejszenie ich liczby doprowadziłoby natomiast do mniejszej puli odbiorców reklam, a więc i reklamodawcy zaczęliby odwracać się od FB.

Spadki zasięgów zależą m.in. od pory dnia, pogody na zewnątrz, aktualnego sezonu (Boże Narodzenie, Black Friday, wakacje itd), atrakcyjności posta pod kątem pożądanej grupy odb. i tak dalej.

 

 

Czy lajkowanie wpisów z użyciem innych własnych fanpage’y obniża zasięgi?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Nie ma żadnych rzetelnych danych na ten temat, ale moim zdaniem Nie. Lajkowanie przez znajomych, pracowników danej firmy, czy za pomocą innych fanpage’y które się prowadzi może skłonić innych do reakcji na post. Dzięki temu działaniu zwiększamy społeczny dowód słuszności.

Natomiast nie uważam, aby kilka, czy kilkanaście lajków miało skutecznie obniżać zasięgi organiczne.

 

 

Czy trzeba wysyłać do Facebooka dokument IFT-2R?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Niestety tak. Do końca marca każdego roku taki dokument powinieneś otrzymać ze swojej księgowości. Następnie należy wysłać go poprzez formularz Facebooka, np. klikając znak zapytania (widoczny u góry Menedżera Reklam) na koncie reklamowym i wybierając u dołu “Zgłoś problem”.

Pamiętaj, aby poprosić Facebooka o potwierdzenie otrzymania dokumentu – to powinno wystarczyć księgowości :).

Dokument powinieneś również wysłać do Google, jeżeli puszczasz promocje w ich systemie reklamowym.

 

 

Czy Facebook ucina zasięgi w postach, które zawierają słowa sugerujące sprzedaż?

 

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Nie. Czemu takie działanie miałoby służyć? Jeżeli Twój post zebrał wyjątkowo mało reakcji lub ma niski zasięg, to może oznaczać, że kreacja nie jest atrakcyjna dla grupy odbiorców.

Jeżeli natomiast korzystasz z gifów albo innych bardzo krótkich wideo, to Facebook postrzega je jako spam, a więc tym samym rzeczywiście ucina zasięgi.

 

 

Jak zoptymalizować reklamy, jeżeli kampania dostarcza nam jednego dnia mnóstwo konwersji, a kolejnego 0?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Przede wszystkim nie powinieneś opierać optymalizacji jakiekolwiek kampanii na podstawie jednodniowego wyniku reklam.

Facebook przypisuje zaistnienie konkretnej konwersji (np. zakup) na podstawie atrybucji. W ustawieniach konta reklamowego oraz podczas tworzenia nowej kampanii, możesz wybrać, w jakim okresie czasu od interakcji z reklamą algorytm przypisze do niej konwersję. Standardowo jest to 1 dzień od kliknięcia w reklamę oraz 7 dni od wyświetlenia reklamy.

Jeżeli więc ktoś zobaczy twoją reklamę w poniedziałek, ale kupi w niedzielę, to Facebook przypisze zakup właśnie do poniedziałku. Próbując optymalizować kampanie z dnia na dzień nie widzisz pełnych danych, więc możesz wyciągać bardzo złe wnioski.

Zawsze analizuj wyniki minimum po tygodniu, po zakończeniu kampanii lub po miesiącu (jeżeli kampania jest ciągła lub budżet na kampanię jest bardzo mały).

Kolejnym powodem, dlaczego jednego dnia możesz zebrać 20 zakupów z reklam, a drugiego 0 jest po prostu czynnik ludzki. Ładna pogoda wygania ludzi na zewnątrz, zmniejszając ich aktywność w internecie. Święta, jak na przykład Boże Narodzenie również skłaniają do mniejszej liczby zakupów (oczywiście mówię tutaj o 1-2 dni przed świętami).

Facebook każdego dnia, o każdej godzinie dociera do innych ludzi. Może więc zdarzyć się tak, że świetnie trafi we wtorek, ale w środę okaże się, że potencjalna grupa odbiorców jednak nie ma ochoty kupować w danym okresie czasu.

Podstawą optymalizacji jest cierpliwość. Nie daj się skusić myślom, by co chwilę zmieniać kreacje, budżety, copy itd. W ten sposób tylko pomieszasz dane i będziesz zmuszać Facebooka do ciągłego rozpoczynania optymalizacji na nowo, co podniesie stawki za konwersje, zamiast je obniżyć.

 

 

Dlaczego niektóre fanpage są dostępne w Zainteresowaniach a niektóre nie?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Niestety nikt tego nie wie. Część dużych i popularnych fanpage’y nie pojawia się przy wyborze zainteresowań w targetowaniu reklam, a niektóre małe strony z małą aktywnością już tak.

Częściowo na widoczność danego fanpage, czy ogólnego zainteresowania ma jego popularność – liczba lajków, komentarzy i innych reakcji pod postami związanymi z danym zagadnieniem.

Bywa również tak, że konkretne zainteresowania są dostępne, gdy wpiszemy je po angielsku, ale po polsku nie sposób ich znaleźć. Warto więc wypróbować również ten sposób.

 

 

Jak radzić sobie z nowym, obowiązkowym ustawieniem budżetu na kampanii, zamiast na zestawach reklam?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj. Powyższe pytanie pojawiło się w komentarzu.

 

Wielu specjalistów od Facebook Ads obawia się, że nowy wymóg Facebooka, aby ustawiać budżet tylko na kampanii, a nie osobno na zestawach reklam, to sposób na wyciągnięcie jeszcze większej kasy od reklamodawców.

Niekoniecznie tak może być.

Algorytmy Facebooka z miesiąca na miesiąc stają się coraz lepsze. Już teraz zauważyłam znaczną poprawę w efektywności kampanii, gdzie zmiksowałam grupy reklam oparte o zainteresowania z grupami lookalike. W przyszłości Facebook pewnie jeszcze więcej wyciśnie z danych, którymi dzielimy się dobrowolnie każdego dnia.

Oczywiście, bywa też tak, że Facebook pcha dużą część budżetu w grupę reklam wyraźnie droższą, niż inna. Korzystając z budżetu kampanii mamy do wyboru ustawienie widełek, limitujących wydatki na każdej grupie reklam. To mocno okrojona funkcjonalność względem starego budżetu zestawu reklam, ale mimo wszystko daje poczucie większej kontroli nad wydatkowaniem budżetu.

Należy jednak mieć na uwadzę, że Facebook będzie przestrzegać maksymalnego limitu, natomiast minimalnego już niekoniecznie.

 

 

Jak określić maksymalny opłacalny koszt konwersji w reklamach na Facebooku?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Aby dowiedzieć się, ile możesz maksymalnie wydać, aby reklama się opłaciła, powinieneś skorzystać prostego obliczenia, które wyjaśniłam przy okazji poradnika optymalizacji reklam produktowych w Google Ads.

Pisząc w dużym skrócie – musisz znać 3 rodzaje danych:

 1. Współczynnik konwersji w sklepie/na stronie www.
 2. Średnią wartość koszyka/Średni koszt usługi.
 3. Marżę na danym produkcie – dzięki niej uzyskasz średni zysk netto.

Na podstawie powyższych informacji, możesz obliczyć na przykład maksymalny CPC na reklamie w poniższy sposób:

współczynnik konwersji * zysk netto(lub średni koszyk) = maksymalny CPC

 

 

Od czego zacząć optymalizację reklam na Facebooku?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, co chcesz osiągnąć poprzez reklamę.
W następnej kolejności skup się na grafice, aby była jeszcze lepiej dopasowana do grupy odbiorców.
Tydzień lub dwa później możesz przetestować inne copy, które zachęci do zakupu, skorzystania z usługi, czy wzięcia udziału w konkursie.
Po kolejnych 7 dniach spróbuj zmienić grupę odbiorców, zachowując to samo copy i grafiki.

Zawsze dokonuj tylko 1 zmiany, aby mieć pewność, że to ona wpłynęła na lepsze lub gorsze wyniki kampanii.

Mój kompleksowy poradnik optymalizacji reklam na Facebooku znajdziesz tutaj.

 

 

Dostałem bana na jedno z kont reklamowych. Czy mogę puszczać reklamy z innego konta reklamowego, w tym samym Menedżerze Firmy?

Oryginalne pytanie znajdziesz tutaj.

 

Jeżeli jedno konto dostanie bana to drugie jest do użytku. Ale jeżeli więcej, niż raz dostaniesz bana w obrębie jednego Menedżera Firmy, to możesz mieć duże problemy z zakładaniem nowych kont reklamowych, bo będą od razu blokowane.

Także jeżeli chcesz zrobić coś ryzykownego to lepiej założyć nowego Menedżera :). Pamiętaj jednak, że na jednego użytkownika możesz założyć maksymalnie 2 Menedżery, nawet jeżeli jednego z nich usuniesz.

 

 

Przeczytaj moje poradniki o Facebook Ads:

 

I poradniki dotyczące Instagrama:

 

Możesz również napisać do mnie maila na adres [email protected], w temacie wiadomości wpisując “pytanie do Q&A” 🙂


 

 

Profesjonalne reklamy Facebook Ads

Sprawdź swoją wiedzę w teście Facebook Ads!

Trwa wczytywanie

 

Napisanie każdego artykułu na tym blogu zajęło mi minimum 10-20 godzin. Od ponad 3 lat dzielę się rzetelną i kompleksową wiedzą totalnie za darmo.


Jeśli doceniasz moje starania - rozważ proszę wpłatę od 5 zł netto w ramach zdopingowania mnie do kontynuowania tych działań :).

Będę mega wdzięczna <3   

Konsultacja konta reklamowego Facebook Ads

Potrzebujesz pogadać o reklamach? Sprawdź tę usługę!

Audyt konta reklamowego Facebook Ads

W ciągu max 5 dni otrzymasz ode mnie kompleksowy raport i rekomendacje.

E-booki o reklamach Facebook Ads

Najbardziej zaawansowany i kompleksowy podręcznik na rynku już jest!

Korzystam z plików cookies. Zajrzyj do Polityki prywatności albo kliknij OK!