W przedostatnim artykule dowiedziałeś lub dowiedziałaś się, ile kosztuje i ile powinien kosztować lead w Meta Ads.
Tym razem pokażę ci nieco szerszą perspektywę, bo pogadamy sobie o tym, ile kosztują reklamy FB Ads w usługach, w rozbiciu na różne typy konwersji.
Od czego zależy koszt reklamy w usługach?
W Meta Ads zawsze płacisz za wyświetlenia reklamy, bez względu na to jaki cel kampanii wybierzesz.
Sam cel kampanii ma natomiast duży wpływ na koszt wszystkich metryk dostępnych do analizy w Menedżerze reklam, w tym np. CPM czy CPC, bo jest pierwszym etapem zawężania dotarcia.
Głównym zadaniem algorytmu reklamowego jest realizacja wybranej konwersji.
Jeżeli więc wybierzesz cel Rozpoznawalność, to zapłacisz bardzo niewiele za każde wyświetlenie reklamy, ale za to inne i często dużo ważniejsze metryki, jak np. koszt leada będą znacząco wyższe, niż w dedykowanym mu celu Kontakty.
Drugim zawężeniem dotarcia jest wybrane przez ciebie targetowanie. Mniej liczne grupy są na ogół lepsze jakościowo niż szerokie, dlatego dotarcie do nich będzie znacząco droższe, ale za to konwersja, która cię interesuje powinna kosztować mniej, niż gdybyś nie wybrał/wybrała żadnego zawężenia.
Ostatnim zawężeniem kierowania jest sama kreacja reklamowa. Jeżeli jest nieatrakcyjna, to koszt pozyskania kontaktu, koszt rozpoczęcia rozmowy na Messengerze albo po prostu koszt aktywności będą droższe, niż wtedy, gdy twoja reklama przyciąga wzrok i zachęca do reakcji.
W moim kursie “Podstawy reklamy na Facebooku i Instagramie” w rozdziałach o grupach odbiorców oraz o kampaniach bardzo dokładnie omówiłam ten temat.
Ile kosztuje wyświetlenie (CPM) w Facebook Ads?
CPM, czyli średni koszt 1000 wyświetleń w usługach może wahać się od kilku do nawet kilkuset złotych.
Im bardziej specjalistyczna i droga usługa, tym mniejsza grupa docelowa. Im mniejsza grupa, tym drożej, bo o tę samą osobę “bije” się wielu reklamodawców.
Według raportu Sotrendera, w lutym 2024 roku średni CPM wyniósł 2,88 gr. Miej jednak na uwadze, że nie znamy stawek per branża oraz nie wiemy, z jakich celów kampanii i grup odbiorców korzystały analizowane firmy.
Jeśli chcesz zbudować rozpoznawalność biznesu, własnego lub klienta, to w zasadzie nigdy nie polecam ci patrzenia na CPM.
Dużo lepiej sprawdzi się tutaj cel Aktywność, bo poza pustymi cyferkami, zobaczysz realne efekty w postaci reakcji pod postami. Takie osoby możesz też wykorzystać do remarketingu.
W moim podręczniku dla zaawansowanych “Profesjonalne reklamy Facebook Ads” dokładnie przyjrzałam się każdemu celowi kampanii.
W moim kursie z podstaw również omawiam to zagadnienia, ale w prostszy i bardziej ogólny sposób.
Ile kosztuje CPC (koszt kliknięcia linku) w Facebook Ads?
Po co nam wiedza o CPC w usługach? No cóż, niestety po to, by mieć jakąkolwiek wiedzę o efektywność reklam kierujących do Messengera, odkąd Meta nie pokazuje już liczby rozpoczętych konwersacji.
Średni koszt kliknięcia może być ważny również wtedy, gdy chcesz pozyskać dużo wejść na stronę i nie masz możliwości zastosowania bardziej jakościowych konwersji, jak np. scrollowanie do wybranego procenta strony.
W usługach koszt CPC zazwyczaj nie jest niski i waha się od około 60 groszy do nawet kilkunastu złotych.
Zasada, która tu obowiązuje jest taka sama jak w przypadku CPM, czyli: im bardziej ogólna grupa odbiorców tym koszt CPC będzie niższy, natomiast najlepszym celem kampanii do pozyskania tanich klików jest, oczywiście, cel Ruch..
Według wspomnianego już raportu Sotrendera w lutym 2024 roku średnie CPC wynosiło 78 groszy. Znów jednak uczulam cię, że nie wiemy jakie branże były brane pod uwagę oraz jakie cele kampanii i targetowanie stosowali badani reklamodawcy.
Ile kosztuje CPV (koszt wyświetlenia filmu) w Facebook Ads?
Koszt wyświetlenia filmu może wynieść nawet pół grosza, jeżeli optymalizujesz według 3-sekundowego wyświetlenia. Jednak, czy tak niski koszt na serio będzie opłacalny? Raczej nie, bo zaledwie kilkusekundowe obejrzenie możemy traktować tak samo jak wyświetlenie reklamy zasięgowej.
Pamiętaj, że Facebook i Instagram automatycznie odtwarzają filmy, więc nawet jeśli kogoś twoja reklama nie interesuje i nawet nie zatrzyma się w scrollowaniu, to według Mety doszło do wyświetlenia filmu.
Nieco lepiej sytuacja wygląda, jeżeli optymalizujesz zestaw reklam według minimum 15-sekundowego wyświetlenia. W takim wypadku 3-4 grosze za wyświetlenie to żaden zaskakujący wynik, natomiast górna granica CPV może sięgać kilkunastu groszy w przypadku mało ciekawych reklam lub takich, które celują w mocno niszową grupę odbiorców.
Ile kosztują reklamy kierujące do Messengera?
Z powodu przepisów RODO, Meta musiała zrezygnować z pokazywania kosztu/wynik w przypadku reklamy do Messengera, jeżeli jako optymalizację wybierasz rozpoczęcie konwersacji.
Jest to bardzo uciążliwe ograniczenie, które obejść możesz, wybierając cel Aktywność albo optymalizację według kliknięcia w celu Ruch.
Średni koszt kliknięcia w celu rozpoczęcia konwersacji wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. W tym przypadku największy wpływ na cenę ma nie cel czy target, ale sama kreacja reklamowa.
Ile kosztują reklamy z celem Aktywność?
Aktywność to w rozumieniu algorytmu Meta każdy rodzaj działania pod postem. Nie są to więc tylko reakcje i komentarze, ale również kliknięcia w rozwinięcie posta, wejście na fanpage czy obejrzenie filmu, jeżeli taki element zawiera kreacja.
Dlatego możesz liczyć na nawet groszowy koszt każdej aktywności, jeżeli reklamujesz film oraz kilkadziesiąt razy większy wydatek, jeśli promujesz reklamę, która niezbyt dobrze przyciąga wzrok lub jest mało przekonująca marketingowo.
Ile kosztuje lead?
W artykule dedykowanym kosztowi leadów w Meta Ads dość szczegółowo opowiedziałam od czego zależy, ile zapłacisz za ten typ konwersji. W dużym skrócie – lead kosztuje od kilkunastu groszy do setek złotych.
Na koszt wpływ mają dokładnie te same czynniki, co w każdym innym typie konwersji, czyli m.in. cel kampanii, grupa docelowa, konkurencja, kreacja i branża.
Więcej zapłacisz za leada w branży B2B a mniej w branży np. marketingowej, gdzie zachęcasz do zapisu do newslettera w zamian za darmowego e-booka czy jakiś inny gratis.
Podsumowując, koszt w zasadzie dowolnej interesującej cię konwersji jest ściśle uzależniony od tego, co chcesz osiągnąć reklamą, w jakiej branży pracujesz i co masz do zaoferowania swojemu klientowi na tle twoich konkurentów.
Nie sposób ocenić, czy lead kosztujący 2 złote jest bardziej opłacalny od leada za np. 40 złotych, bo liczy się to, czy potencjalny klient faktycznie skonwertuje. Sam mail czy numer telefonu tak naprawdę są niewiele warte, jeżeli twój odbiorca realnie nie jest zainteresowany oferowaną usługą.
Zostań ekspertem Facebook Ads
Jeżeli chcesz poznać podstawy reklamowania się w Meta Ads albo jeśli już coś wiesz i chcesz nauczyć się zaawansowanych taktyk, to sprawdź moje e-booki i kursy o Facebook Ads od podstaw do poziomu eksperta!