Najlepsze reklamy świąteczne

Najlepsze reklamy świąteczne w historii – od 2013 do 2021 roku

Czas czytania: 4 min.

Większość reklam świątecznych to niestety przerost formy nad treścią. Marki skupiają się głównie na tym, by banalny przekaz reklamowy na siłę ubrać w świąteczny nastrój. Na ogół nie udaje im się i swoje wpadki zaliczyły nawet największe brandy, takie jak np. Coca-Cola.

Postanowiłam obejrzeć kilkaset (!) świątecznych reklam, obecnych w wielu podobnych zestawieniach, by wybrać te naprawdę najciekawsze, najbardziej wzruszające lub najzabawniejsze.

 

Poświęciłam na to zadanie ponad 10 godzin. Rozumiesz? 10. Godzin. Oglądania. Reklam. A to wszystko po to, żebyś Ty nie musiał/a marnować swojego czasu na nudne, powtarzalne, przekombinowane kreacje, których niestety pojawia się zdecydowana większość.

Na końcu artykułu znajdziesz linki do playlist na YouTube, w których posortowałam datami wszystkie filmy, które obejrzałam i uznałam, że warto choćby w ten sposób o nich wspomnieć. Jest ich zdecydowanie więcej, niż poniższym zestawieniu.

Przynajmniej połowa reklam, które analizowałam w ogóle nie została w nich uwzględniona – były tak słabe, że nie warto na nie tracić czasu.

Enjoy!

 

 

Testy Facebook Ads

Reklamy świąteczne – 1995

 

Czy ta reklama jest dobra? No raczej tak średnio. Czy wzbudza pozytywne emocje? Jak najbardziej tak! Nie mogłam nie umieścić ikonicznej reklamy Coca-Coli właśnie w tym zestawieniu. Chyba każdy, kto przeżył dzieciństwo w latach 90. czuje do niej sentyment.

 

Reklamy świąteczne – 2013

 

Skupienie się na marzeniach innych, bez nachalnego wciskania własnych produktów + stylizowana opowieść w tle; pozytywne emocje; realna sytuacja z prawdziwymi ludźmi a nie aktorami.

 

 

Świetny tekst piosenki sprawia, że masz fun oglądając reklamę…KFC! Czego chcieć więcej?

 

 

Profesjonalne reklamy Facebook Ads

Reklamy świąteczne – 2014

 

Wzruszająca głębokim przekazem pt. “świat jaki chcielibyśmy żeby był”. Koniecznie obejrzyj też film „behind the scenes”:

 

 

Dobra historia to wszystko, czego potrzebujesz, by zrobić wartościową reklamę. Bez fajerwerków i same głębokie uczucia – taka właśnie jest ta kreacja. Szapoba.

 

 

Reklamy świąteczne – 2015

 

Fun + ciepło.

 

 

Reklamy świąteczne – 2016

 

Nie jest to może najlepsza reklama świąteczna w historii, bo zawiera bardzo wiele banałów, ale sama w sobie pozostawia miłe ciepełko. Szczególnie, jeśli mamy rodzeństwo!

 

 

Tego klasyku nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Ba! O reklamie Allegro wspomniano nawet na brytyjskiej stronie Readgest Digest! Najmocniejsze reklamy to te, które faktycznie poruszają realne problemy i emocje. W tym przypadku jest to miłość i tęsknota za rodziną, która wyjechała z Polski. To zdecydowanie jeden z najlepszych filmów świątecznych EVER.

 

 

Piękny, prawdziwy przekaz, dobrze opowiedziana historia i pozytywny vibe – czego chcieć więcej?

 

Reklamy świąteczne – 2018

 

Stosunkowo banalna historia z fajnym, ciepłym finałem.

 

Reklamy świąteczne – 2019

 

Zabawne, prawdziwe i nieprzekombinowane.

 

 

Od czapy, zabawnie i bez wydania milionów na zwierzątkowe animacje – propsuję!

 

 

To jedna z najbardziej oryginalnych i… odważnych reklam świątecznych jakie widziałam. Oglądanie jej to po prostu przyjemność, pozbawiona wymuszonej nostalgii, którą epatują zazwyczaj tego typu spoty. Szacun, IKEA!

 

 

To jedyna reklama zachwalanej corocznej serii spotów domów towarowych John Lewis, która przypadła mi do gustu. Zamiast schematycznych, płaskich historyjek tutaj faktycznie mamy bohatera, z którym możemy się utożsamić.

 

 

Reklamy świąteczne – 2020

 

Podobna tematyką do reklamy Allegro i z równie mocnym przekazem.

 

 

To chyba jedyna reklama w tym zestawieniu, która nie ma żadnego konkretnego przekazu poza jednym – have fun! Bardzo przyjemnie się ją ogląda a jakość efektów specjalnych sprawia, że trudno rozpoznać jak dużo elementów zostało dodanych w postprodukcji.

 

 

Długo się wahałam, czy umieszczać tę reklamę w zestawieniu. Jest prosta, krótka i zabawna. Pewnie nie zapadnie w pamięć jak te dużo bardziej melancholijne i trwające czasem po 3-4 minuty, ale wywołała uśmiech na twarzy, co czyni ją lepszą od 90 proc “konkurentów”.

 

 

Podoba mi się, bo jest prawdziwa. Nie przesłodzona, baśniowa za pomocą cgi. Pokazuje w zabawny sposób, jak “zwyczajni” ludzie spędzają święta. I to jest naprawdę super.

 

 

Kolejna przezabawna w swoim realizmie kreacja. Szczególnie w pamięć zapadł mi kot załatwiający się poza kuwetę. Been there, cleaned that.

 

 

Reklamy świąteczne – 2021

 

Wzruszenie, ciepło, nostalgia.

 

 

Kreatywność + ciepło.

 

 

To jedna z najdziwniejszych reklam w tym zestawieniu. Sprawia, że poczułam dyskomfort…ale taki pozytywny. Polecam mocniej zastanowić się nad tą kreacją!

 

 

 

Playlisty wszystkich reklam, które są warte obejrzenia i wyrobienia sobie własnego zdania

 

Poniżej znajdziesz ponad 70 reklam ze świąteczną atmosferą. Przynajmniej drugie tyle nie zasłużyło nawet na miejsce na playliście – były to głównie reklamy nasycone produktami marki, podpinające się w sztuczny sposób pod sezon świąteczny lub tak dziwne, że sam autor chyba nie wie, co miał na myśli. Szkoda na nie czasu.

Zamiast tego zachęcam Cię do wyrobienia sobie opinii o tych, które da się oglądać bez uszczerbku na psychice.

Tak, reklama Allegro z 2021 roku nie znalazła się w zestawieniu najlepszych filmów świątecznych (bo nim nie jest), za to jak najbardziej zasłużyła na miejsce na playliście.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesjonalne reklamy Facebook Ads

Sprawdź swoją wiedzę w teście Facebook Ads!

Trwa wczytywanie
 

Napisanie każdego artykułu na tym blogu zajęło mi minimum 10-20 godzin. Od ponad 3 lat dzielę się rzetelną i kompleksową wiedzą totalnie za darmo.


Jeśli doceniasz moje starania - rozważ proszę wpłatę od 5 zł netto w ramach zdopingowania mnie do kontynuowania tych działań :).

Będę mega wdzięczna <3   

Konsultacja konta reklamowego Facebook Ads

Potrzebujesz pogadać o reklamach? Sprawdź tę usługę!

Audyt konta reklamowego Facebook Ads

W ciągu max 5 dni otrzymasz ode mnie kompleksowy raport i rekomendacje.

E-booki o reklamach Facebook Ads

Najbardziej zaawansowany i kompleksowy podręcznik na rynku już jest!